Tohid Foundation Inc.

استهلال ماه مبارک رمضان 2023

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام حضور عزیزان و آرزوی قبولی طاعات شما در ماهای مبارک رجب و شعبان و امید اینکه خود را برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده کرده باشیم توجه شما را به موارد زیر جلب میکنیم:

یکی از مسایل مهم در آغاز و پایان ماه مبارک رمضان برای مسلمانان، بحث استهلال ماه می باشد که در واقع رویت هلال ماه تنها نشانه برای شروع و پایان ماه مبارک رمضان در دین اسلام معین شده است. در ارتباط با راههای ثابت شدن اول ماه و در باب حجیت شرعی محاسبات علمی منجمین نظرات متفاوتی بین علما و مراجع تقلید وجود دارد. در ارتباط با حکم استهلال می توانید به وب سایت مرجع تقلید خود مراجعه و نظر قطعی آن را جویا شوید.

نظر بعضی از مراجع تقلید مبنی بر این است که اگر بر اساس محاسبات علمی دقیق کسی اطمینان پیدا کند که ماه قابل رؤیت می باشد لکن غبار و ابر و غیر آنها مانع رؤیت شده باشند باید به اطمینانش عمل کند و در حکم رؤیت هلال است.

از آنجایی که امکان اختلاف افق در استرالیا با ایران و یا دیگر کشور های اسلامی وجود دارد، لذا دوستان و مومنین عزیز باید از وضعیت ماه در محل اقامت خود، استرالیا، آگاهی داشته باشند. بدین منظور هر ساله این منابع را به شما معرفی میکنیم. در صورت تمایل و آگاهی از وضعیت ماه و خورشید به صورت زنده در ملبورن می توانید به اینجا مراجعه کنید. در این وب سایت وضعیت کنونی ماه و خورشید بر پایه محاسبات قوی قابل مشاهده است. همچنین در وب سایت دیگر تحت عنوانپروژه رؤیت هلال ماه اسلامیاطلاعات خوب و جامع در ارتباط با محاسبات نجومی هلال ماه و آغاز ماه قمری وجود دارد. یکی دیگر از منابع در جهت مشاهده زنده هلال ماه و آگاهی از امکان و احتمال مشاهده هلال ماه در شروع هر ماه، این وب سایت میباشد.

با توجه به محاسبه وضعیت رویت ماه رمضان امسال در نمودار زیرین، امکان رویت در غروب چهارشنبه 22 مارچ 2023  تنها با ابزار و یا تلسکوپ در استرالیا وجود دارد و با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست هرچند در غروب چهارشنبه در ایران و عربستان قابل مشاهده است. بنابراین برای آن دسته از عزیزانی که رویت هلال با چشم عادی را شرط میدانند احتمال اینکه پنجشنبه 23 مارچ اول ماه مبارک رمضان در استرالیای مرکزی و جنوبی باشد وجود ندارد ولی در ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی حتی شمال غرب استرالیا احتمال اینکه پنجشبه اول ماه مبارک باشد بسیار زیاد است.

1444rmd_3-22-2023

 

همانطور که در نمودار دوم مشخص است، رویت هلال ماه در غروب روز پنجشنبه  23 مارچ 2023 در همه نقاط دنیا به روشنی امکان پذیر می باشد. و با چشم عادی قابل رویت است هرچند در صورت عدم رویت نیز در روز حمعه 24 مارچ بواسطه 30 روزه شدن ماه مبارک شعبان روز اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.

1444rmd_3-23-2023

 

قابل بذکر است این اطلاعات صرفا، شواهد و دلایل را به شما دوستان منتقل می کند و هیچ قطعیتی را برای روز اول اعلام نمی دارد. شما همچنین از گزارشاتی که در این صفحه از کشورهای مختلف در مورد استهلال ماه مخابره می شود میتوانید استفاده نمایید.

همچنین به استحضار میرساند که برنامه شبهای قدر امسال نیز  برگزار میشود و انشالله با قطعی شدن روز اول ماه مبارک اطلاعیه برنامه های شب قدر به اطلاع خواهد رسید.

امسال همچنین نماز عید فطر برگزار خواهد شد ، انشالله.

پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض نموده و التماس دعای فراوان از همه مومنین و مومنات داریم.

التماس دعا

بنیاد توحید

این صفحه را پرینت بگیرید این صفحه را پرینت بگیرید