- بنیاد توحید – ملبورن استرالیا - https://tohidfoundation.com -

استهلال ماه شوال 2021

استهلال ماه شوال

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما در ماه مبارک رمضان و تبریک پیشاپیش عید سعید فطر

نظرات علما و بعضی از مراجع تقلید درخصوص رویت هلال بر این است که اگر بر اساس محاسبات علمی دقیق کسی اطمینان پیدا کند که ماه قابل رؤیت می باشد لکن غبار و ابر و غیر آنها مانع رؤیت شده باشند باید به اطمینانش عمل کند و در حکم رؤیت هلال است. سایت رسمی تعدادی از مراجع تقلید را میتوانید اینجا [1] ملاحظه فرمایید.

 

برخی از نظرات مختلف فقها که موجب تفاوت در حلول ماه نو میگردد عبارتند از:

 

  1. اگر ماه نو در هر کجای کره زمین دیده شود برای کلیه کشورها روز بعد عید خواهد بود. از این منظر در اولین غروبی که ماه نو در جایی دیده شود برای تمام نقاط معتبر است.
  2. برخی اشتراک در شب را در مناطق مختلف برای اعلام ماه نو شرط میدانند بدین معنی که اگر ماه در قسمتی از یک سرزمین دیده شد که در شب یا قسمتی از شب مشترک هستند برای انها که رویت نکرده اند نیز معتبر است.
  1. اما اکثریت مراجع تنها اختلاف افق را شرط میدانند بدین معنی که اگر در دو منطقه که اوقات شرعی تقریبا مشترکی دارند ، ماه در یک منطقه دیده شود و در دیگری دیده نشود در هر دو منطقه عید است ولی چنانچه مثلا در ایران و استرالیا که اشتراک افق ندارند در یکی ماه نو دیده شود برای کشور دیگر اعتباری ندارد و بایستی مومنین از حلول ماه و رویت آن در منطقه خود اطمینان حاصل کنند.

در صورت تمایل و آگاهی از وضعیت ماه و خورشید به صورت زنده در ملبورن می توانید به اینجا [2] مراجعه کنید. در این وب سایت وضعیت کنونی ماه و خورشید بر پایه محاسبات قوی قابل مشاهده است.

همچنین در وب سایت دیگری تحت عنوان پروژه رؤیت هلال ماه اسلامی  [3]اطلاعات خوب و جامع در ارتباط با محاسبات نجومی هلال ماه و آغاز ماه قمری وجود دارد. یکی دیگر از منابع در جهت مشاهده زنده هلال ماه و آگاهی از امکان و احتمال مشاهده هلال ماه در شروع هر ماه این  وب سایت [4] میباشد.

از آنجایی که بین استرالیا با ایران و دیگر کشور های اسلامی اختلاف افق وجود دارد و  با توجه به محاسبه وضعیت رویت ماه شوال امسال در نمودار زیر، امکان رویت هلال ماه در غروب روز چهارشنبه  12 می 2021 در هیچ کجای استرالیا که در منطقه سیاه رنگ قراردارد  وجود ندارد در حالیکه در بسیاری از کشورهای اسلامی با چشم مسلح وبرخی غیر مسلح قابل رویت است بنابراین ممکن است وضعیت امسال ماه نو باعث سردرگمی عزیزان روزه دار گردد. بطور مثال در غروب روز چهارشنبه 12 می 2021 در تمام ایران که در منطقه قرمز رنگ قراردارد ماه نو تنها با چشم مسلح قابل رویت خواهد بود و تنها در قسمت بسیار کوچکی در امتداد خلیج فارس و بوشهر با چشم غیر مسلح نیز دیده میشود البته در صورتیکه قبل از آن با دوربین و تلسکوپ موقعیت ماه رصد شده باشد.

 1442shw_5-12-2021

بنابراین احتمال دارد در ایران و بسیاری از کشورهای اسلامی که هلال ماه در غروب روز چهارشنبه با چشم مسلح قابل رویت است را روز پنجشنبه را عید فطر اعلام نمایند.

 1442shw_5-13-2021

از طرف دیگربا توجه به نمودار فوق هلال ماه شوال در تمام نقاط دنیا در غروب روز پنجشنبه  13 می 2021 که در منطقه سبز رنگ قراردارند به روشنی قابل رویت است بنابراین میتواند دراسترالیا روز جمعه 14 می 2021 روز عید فطر  باشد. 

 

لذا بهتر است نظر مرجع خود را در خصوص حجیت دیده شدن ماه با توجه به سه نظر فوق بدانید و به آن عمل نمایید.

 

قابل ذکر است این اطلاعات صرفا، شواهد و دلایل را به شما دوستان منتقل می کند و هیچ قطعیتی را برای روز اول اعلام نمی دارد. شما همچنین میتوانید از گزارشاتی که در این صفحه [5] مخابره میشود استفاده نمایید.

 

امسال انشالله نماز عید فطر درمحل بنیاد توحید برگزار خواهد شد. اطلاعیه مربوطه متعاقبا باستحضار خواهد رسید.

 

اگر دوستان عزیز نظر و یا سوالی در این ارتباط دارند می توانند با ایمیل زیر مکاتبه نمایند:

[email protected] [6]

 

التماس دعا

بنیاد توحید