Tohid Foundation Inc.

استهلال ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام حضور عزیزان و آرزوی قبولی طاعات شما در ماهای مبارک رجب و شعبان و امید اینکه خود را برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده کرده باشیم توجه شما را به موارد زیر جلب میکنیم:

یکی از مسایل مهم در آغاز و پایان ماه مبارک رمضان برای مسلمانان، بحث استهلال ماه می باشد که در واقع رویت هلال ماه تنها نشانه برای شروع و پایان ماه مبارک رمضان در دین اسلام معین شده است. در ارتباط با راههای ثابت شدن اول ماه و در باب حجیت شرعی محاسبات علمی منجمین نظرات متفاوتی بین علما و مراجع تقلید وجود دارد. در ارتباط با حکم استهلال می توانید به وب سایت مرجع تقلید خود مراجعه و نظر قطعی آن را جویا شوید.

نظر بعضی از مراجع تقلید مبنی بر این است که اگر بر اساس محاسبات علمی دقیق کسی اطمینان پیدا کند که ماه قابل رؤیت می باشد لکن غبار و ابر و غیر آنها مانع رؤیت شده باشند باید به اطمینانش عمل کند و در حکم رؤیت هلال است.

از آنجایی که امکان اختلاف افق در استرالیا با ایران و یا دیگر کشور های اسلامی وجود دارد، لذا دوستان و مومنین عزیز باید از وضعیت ماه در محل اقامت خود، استرالیا، آگاهی داشته باشند. بدین منظور هر ساله این منابع را به شما معرفی میکنیم. در صورت تمایل و آگاهی از وضعیت ماه و خورشید به صورت زنده در ملبورن می توانید به اینجا مراجعه کنید. در این وب سایت وضعیت کنونی ماه و خورشید بر پایه محاسبات قوی قابل مشاهده است. همچنین در وب سایت دیگر تحت عنوانپروژه رؤیت هلال ماه اسلامیاطلاعات خوب و جامع در ارتباط با محاسبات نجومی هلال ماه و آغاز ماه قمری وجود دارد. یکی دیگر از منابع در جهت مشاهده زنده هلال ماه و آگاهی از امکان و احتمال مشاهده هلال ماه در شروع هر ماه، این وب سایت میباشد.

با توجه به محاسبه وضعیت رویت ماه رمضان امسال در نمودار زیرین، امکان رویت در غروب دوشنبه 12 آوریل 2021 حتی با ابزار و یا تلسکوپ در استرالیا و ایران وجود ندارد. بنابراین احتمال اینکه سه شنبه 13 آوریل اول ماه مبارک در استرالیا باشد وجود ندارد. هر چند ممکن است در ایران با توجه به 30 روز شدن ماه مبارک شعبان روز سه شنبه را روز اول ماه مبارک رمضان اعلام نمایند ولی این اعلام بر اساس رویت نخواهد بود و به دلیل سی روزه شدن ماه شعبان است.

1442rmd_4-12-2021

همانطور که در نمودار دوم مشخص است، رویت هلال ماه در غروب روز سه شنبه 13 آوریل 2021،به روشنی امکان پذیر می باشد. در ویکتوریا و بخشهایی از استرالیای شرقی که در منطقه آبی رنگ قرار میگیرد در صورت عدم غبارآلودگی افق در غروب روز سه شنبه، هلال با چشم عادی قابل رویت است. بنابراین اگر بر اساس این نقشه ها و سایر دلایل علمی برای مکلف یقین حاصل شود که ماه در موقعیت مذکور قرار گرفته است روز چهارشنبه 14 آوریل برای او اول ماه مبارک رمضان خواهد بود.

1442rmd_4-13-2021

قابل بذکر است این اطلاعات صرفا، شواهد و دلایل را به شما دوستان منتقل می کند و هیچ قطعیتی را برای روز اول اعلام نمی دارد. شما همچنین از گزارشاتی که در این صفحه از کشورهای مختلف در مورد استهلال ماه مخابره می شود میتوانید استفاده نمایید.

همچنین به استحضار میرساند که برنامه شبهای قدر امسال با توجه به رفع پاره ای از محدودیت های اعمال شده برای کنترل ویروس کرونا به صورت محدود برگزار میشود و انشالله با قطعی شدن روز اول ماه مبارک اطلاعیه برنامه های شب قدر به اطلاع خواهد رسید. همچنین امسال نماز عید فطر برگزار خواهد شد مگر اینکه تا آخر ماه مبارک محدودیت های بهداشتی تغییر نماید، انشالله.

 

پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض نموده و التماس دعای فراوان از همه مومنین و مومنات داریم. خصوصا برای رفع شر ویروس کرونا از تمام بشریت و بازگشت مردم به زندگی عادی.

 

التماس دعا

بنیاد توحید

این صفحه را پرینت بگیرید این صفحه را پرینت بگیرید