Tohid Foundation Inc.

استهلال ماه شوال

بسم الله الرحمن الرحیم

 

یکی از مسایل مهم و بحث برانگیز در پایان ماه مبارک رمضان برای مسلمانان، بحث استهلال ماه شوال می باشد که در واقع رویت هلال ماه نشانه شروع و پایان ماه مبارک رمضان معین شده است. در ارتباط با راههای ثابت شدن اول ماه و در باب حجیت شرعی محاسبات علمی منجمین نظرات متفاوتی بین علما و مراجع تقلید وجود دارد. در ارتباط با حکم استهلال می توانید به وب سایت مرجع تقلید خود (اینجا) مراجعه و نظر فقهی ایشان را جویا شوید. لازم به ذکر است که نظر بعضی از مراجع تقلید مبنی بر این است که اگر بر اساس محاسبات علمی دقیق کسی اطمینان پیدا کند که ماه قابل رؤیت می باشد لکن غبار و ابر و غیر آنها مانع رؤیت شده باشند باید به اطمینانش عمل کند و در حکم رؤیت هلال است.

از آنجایی که امکان اختلاف افق در استرالیا با ایران و یا دیگر کشور های اسلامی وجود دارد، لذا دوستان و مومنین عزیز خوبست که از وضعیت ماه در محل اقامت خود، استرالیا، آگاهی داشته باشند. بدین منظور برخی از این منابع را به شما معرفی میکنیم. در صورت تمایل و آگاهی از وضعیت ماه و خورشید به صورت زنده در ملبورن می توانید به اینجا مراجعه کنید. در این وب سایت وضعیت کنونی ماه و خورشید بر پایه محاسبات قوی قابل مشاهده است. همچنین در وب سایت دیگر تحت عنوان “پروژه رؤیت هلال ماه اسلامی” اطلاعات خوب و جامع در ارتباط با محاسبات نجومی هلال ماه و آغاز ماه قمری وجود دارد. یکی دیگر از منابع در جهت مشاهده زنده هلال ماه و آگاهی از امکان و احتمال مشاهده هلال ماه در شروع هر ماه، این وب سایت می باشد.

با توجه به محاسبه وضعیت رویت ماه شوال امسال در نمودار زیرین، امکان رویت هلال تنها با ابزار و یا تلسکوپ در استرالیا در غروب پنجشنبه 14 جون امسال وجود دارد ولی با چشم عادی و غیر مسلح قابل رویت نیست. و تنها در بخشی از استرالیای غربی هلال ماه پس از جانمایی با دوربین و تلسکوپ، با چشم غیر مسلح قابل رویت خواهد بود.

 1439shw_6-14-2018

بنابرین احتمال ثابت شدن عید فطر برای آندسته از مومینی که مرجع تقلید انها رویت با چشم مسلح و دوربین و تلسکوپ را کافی میدانند و همچنین آندسته از مراجع عظام که اشتراک در شب را موجب ثبوت حلول ماه میدانند در روز جمعه  15 جون بسیار زیاد است .

اما بر اساس نقشه زیر و همینطور سی روزه شدن ماه مبارک رمضان با احتساب روز جمعه برای عزیزانی که مرجع تقلید آنان رویت هلال را تنها با چشم عادی و بدون ابزار شرط میدانند روز شنبه 16 جون روز عید سعید فطر خواهد بود.

همانطور که در نمودار دوم مشخص است ، امکان رویت ماه بدون ابزار و با چشم معمولی در تمام نقاط استرالیا و درصورت ابری نبودن هوا  به آسانی در غروب جمعه 15 جون امکان پذیر می باشد.

 1439shw_6-15-2018

قابل بذکر است این اطلاعات صرفا، شواهد و دلایل را به شما دوستان منتقل می کند و هیچ قطعیتی را برای روز اول در روز جمعه اعلام نمی دارد. شما همچنین از گزارشاتی که در این صفحه از کشورهای مختلف در مورد استهلال ماه مخابره می شود می توانید استفاده نمایید.

ضمن آرزوی قبولی طاعات وعبادات ، نماز عید درمحل بنیاد توحید برگزار خواهد شد. ایمیل و اطلاعیه مربوط به رویت هلال متعاقبا باستحضار خواهد رسید.

اگر دوستان عزیز نظر و یا سوالی در این ارتباط دارند می توانند با ایمیل [email protected] مکاتبه نمایند.

در پایان فرارسیدن عید فطر را به همه دوستان، هم میهنان و مومنین پیشاپیش تبریک گفته و التماس دعای فراوان داریم.

پیروز و پایدار باشید

بنیاد توحید

این صفحه را پرینت بگیرید این صفحه را پرینت بگیرید