Tohid Foundation Inc.

استهلال ماه مبارک رمضان

با سلام حضور عزیزان و آرزوی قبولی طاعات شما در ماهای مبارک رجب و شعبان و امید اینکه خوذ را برای ورود به ماه مبارک رمضان آماده کرده باشیم توجه شما را به موارد زیر جلب میکنیم:

یکی از مسایل مهم در آغاز و پایان ماه مبارک رمضان برای مسلمانان، بحث استهلال ماه می باشد که در واقع رویت هلال ماه تنها نشانه برای شروع و پایان ماه مبارک رمضان در دین اسلام معین شده است. در ارتباط با راههای ثابت شدن اول ماه و در باب حجیت شرعی محاسبات علمی منجمین نظرات متفاوتی بین علما و مراجع تقلید وجود دارد. در ارتباط با حکم استهلال می توانید به وب سایت مرجع تقلید خود مراجعه و نظر قطعی آن را جویا شوید. لازم به ذکر است که نظر بعضی از مراجع تقلید مبنی بر این است که اگر بر اساس محاسبات علمی دقیق کسی اطمینان پیدا کند که ماه قابل رؤیت می باشد لکن غبار و ابر و غیر آنها مانع رؤیت شده باشند باید به اطمینانش عمل کند و در حکم رؤیت هلال است.

از آنجایی که امکان اختلاف افق در استرالیا با ایران و یا دیگر کشور های اسلامی وجود دارد، لذا دوستان و مومنین عزیز باید از وضعیت ماه در محل اقامت خود، استرالیا، آگاهی داشته باشند. بدین منظور هر ساله  این منابع را به شما معرفی میکنیم. در صورت تمایل و آگاهی از وضعیت ماه و خورشید به صورت زنده در ملبورن می توانید به اینجا مراجعه کنید. در این وب سایت وضعیت کنونی ماه و خورشید بر پایه محاسبات قوی قابل مشاهده است. همچنین در وب سایت دیگر تحت عنوان “پروژه رؤیت هلال ماه اسلامی” اطلاعات خوب و جامع در ارتباط با محاسبات نجومی هلال ماه و آغاز ماه قمری وجود دارد. یکی دیگر از منابع در جهت مشاهده زنده هلال ماه و آگاهی از امکان و احتمال مشاهده هلال ماه در شروع هر ماه، این وب سایت میباشد. .

با توجه به محاسبه وضعیت رویت ماه رمضان امسال در نمودار زیرین، امکان رویت حتی با ابزار و یا تلسکوپ نه در استرالیا و نه در ایران در غروب سه شنبه 15 می 2018 وجود ندارد.

ramadan2018

همانطور که در نمودار دوم مشخص است ، امکان رویت ماه در غروب چهارشنبه ، 16 می 2018 ، امکان پذیر می باشد.  هر چند در ایالت ویکتوریا  ماه را فقط در صورت صاف بودن کامل  جایگاه غروب حورشید با چشم غیر مسلح میتوان دید بنابراین اگر بر اساس این نقشه ها و سایر دلایل  علمی برای مکلف یقین حاصل شود که ماه در موقعیت مذکور قرار دارد  پنجشنبه 17 می اول ماه مبارک رمضان برای او خواهد بود.

1439rmd_5-16-2018

قابل بذکر است این اطلاعات صرفا، شواهد و دلایل را به شما دوستان منتقل می کند و هیچ قطعیتی را برای روز اول اعلام نمی دارد. شما همچنین از گزارشاتی که در این صفحه از کشورهای مختلف در مورد استهلال ماه مخابره می شود میتوانید  استفاده نمایید.

 

پیشاپیش حلول ماه مبارک رمضان را تبریک عرض نموده و التماس دعای فراوان از همه مومنین و مومنات داریم.

 

التماس دعا

بنیاد توحید

این صفحه را پرینت بگیرید این صفحه را پرینت بگیرید