- بنیاد توحید – ملبورن استرالیا - https://tohidfoundation.com -

خرید در ملبورن

shopping [1]خوراک، پوشاک و کلیه وسایل زندگی را می توان از فروشگاههای متفاوتی در ملبورن تهیه کرد. این در حالیست که معمولا فروشگاههای بزرگتر و زنجیره ای خدمات بهتری را در این زمینه ارائه می دهند و بنابراین در اولویت نخست این بخش قرار دارند. در این قسمت مایحتاج زندگی در شهر ملبورن به ترتیب زیر تقسیم بندی گشته و فروشگاههای مرتبط در هر دسته معرفی می گردد.

مواد غذایی

در ابتدا لازم است توضیح مختصری در مورد نوع حلال خوراک در ملبورن داده شود. علامت حلال به عنوان یک استاندارد در روی پاکت بعضی از مواد غذایی درج شده که در آن صورت می توان از حلال بودن آن خوراک مطمئن بود. اما از آنجا که تعداد محصولات از این دست اندک است، بهتر است Ingredient یا مواد بکار رفته در هر محصول را به دقت بررسی کنید. خصوصا به نوع روغن یا ژلاتین استفاده شده توجه کنید که از نوع گیاهی یا حلال باشد. Gum واژه ایست که به ماده روغنی بکاررفته در بعضی محصولات غذایی استفاده می شود. دقت کنید از نوع گیاهی باشد.

در ادامه در خصوص هر کدام از مواد خوراکی اطلاعات مختصر ارائه می شود.

میوه و سبزیجات را می توان ازMARKET در هر منطقه از شهر تهیه کرد. مارکتها به صورت منظم در شهر ملبورن پراکنده شده اند که معروفترین آنها ویکتوریا مارکت (Victoria Market [2])می باشد. فهرستی از این مراکز در شهر ملبورن عبارتست از:

Queen Victoria Market [3]
South Melbourne Market [4]
Prahran Market [5]
Preston Market [6]
Dandenong Market [7]
Gleadell Street Market [8]
St Albans Market [9]
Rose Street Artists Market [10]
St Andrews Market [11]
Mernda Market [12]

البته فروشگاههای زنجیره ای همچونCostco [13], Aldi [14], Safeway [15], Coles [15] بخشهایی را برای میوه و سبزیجات اختصاص داده اند که می توانند به عنوان گزینه دوم برای خرید میوه و سبزیجات مطرح باشند.  در ضمن در بعضی Suburb ها خصوصا Brunswick مغازه های میوه فروشی شبیه آنچه در ایران نیز وجود داشت یا سوپر مارکتهایی که بخشهایی را به میوه و سبزیجات اختصاص داده اند، وجود دارد. برای دیدن این سوپر مارکتها می توانید سری به Sydney Road [16] بزنید تا از نزدیک تنوع مواد غذایی آسیایی میدل ایست و حلال را ببینید.

انواع گوشت به صورت حلال و در قطعات مختلف می توانید از قصابی های حلال مختلف در سطح شهر تهیه نمائید که مشهورترین آنها قصابی مدینه Medina Halal Butcher و استانبولIstanbul Halal Meat می باشد.

ماهی و میگو را نیز می توانید در درجه اول از Market ها بصورت تازه و منجمد و یا از فروشگاههایCostco [13], Safeway [17], Coles [15] تهیه نمائید.

البته به صورت پراکنده در Sydney Road [16] هم می توان فروشگاههایی را به این منظور یافت.

خواروبار در انواع مختلف در فروشگاههای Aldi [14], 7eleven [18], Safeway [17], Coles [15] یافت می شود. ضمن اینکه انواع Asian Shop در نقاط مختلف شهر به خصوص Sydney Road [16] مایحتاج ضروری شما در این زمینه را ارائه می دهند. در ضمن فروشگاه ایشتار در انتهایSydney Road [16] ، یکی از فروشگاه های ایرانی در شهر ملبورن، به طور ویژه محصولات ایران را عرضه می کند. برای دیدن مکان این فروشگاه در گوگل مپ به این آدرس [19] بروید.

نان و شیرینی جات را می توان از فروشگاههای Coles [15] ، Woolworths [17] ، Aldi [14] ، 7eleven [18]و Costco [13] تهیه کرد. ضمن اینکه نانوایی های (Bakery) مختلف در سطح شهر به خصوص Sydney Road [16] نیز انواع نان را ارائه می دهند. در این میان لبنانی شباهت زیادی به نانهای موجود در ایران دارد که در دو نوع غنی شده و سفید در فروشگاههای مختلف و در Sydney Road [16] وجود دارد.

قابل توجه آن دسته از عزیزانی که به رستوران و غذای آماده علاقه مند هستند، در شهر ملبورن به  دلیل تعداد قابل توجه مسلمانان، تعداد زیادی رستوران حلال با غذاهای متنوع وجود دارد. فهرستی از رستوران های حلال در این آدرس [20]قابل دسترسی است.

پوشاک

پوشاک را می توان در دو نوع گران و با مارکهای معروف و یا با مارکهای چینی و قیمت ارزان تر تهیه کرد که در هر دو مورد پیشنهاد می گردد در زمان حراج، این اقلام تهیه گردد.

دسته اول در فروشگاههای مختلف در سطح شهر به خصوص مرکز شهر و همچنین در Department Store [21] چون Myer [22] و David Jones [23] وجود دارد. سایر فروشگاهها همچون Target [24] ، Kmart [25]، BigW [26] و Dimmeys [27]هم دسته دوم پوشاک را فراهم می کنند که از نظر قیمت بسیار ارزان تر نسبت به دسته اول می باشند.

لوازم منزل

لوازم منزل می توانید بصورت دست اول و یا دست دوم تهیه کنید:

لوازم دست دوم که بیشتر مورد علاقه دانشجویان می باشد را می توانید از طریق آن لاین، فروشگاههای لوازم دست دوم،  Garage Sale و یا از سایتهای دانشگاههایی که مشغول به تحصیل هستید، تهیه کنید. سایتهایی که برای خرید آن لاین وجود دارند eBay [28] و Gumtree [29] هستند.

و اما فروشگاههایی که برای خرید مستقیم وجود دارند در دسته بندیهای وسایل برقی، کامپیوتر و IT، اسباب و وسایل منزل، ظروف و وسایل آشپزخانه ارائه می گردد:

لوازم بهداشتی و مواد شوینده

لوازم بهداشتی و مواد شوینده همچون شامپو، مایع ظرفشویی، صابون، دستمال کاغذی، و سایر موارد را می توانید از Kmart [25] ، Safeway [17] ، Coles [15] ، Target [24] ، Costco [13] و Myer [22] و از داروخانه های مختلف در سطح شهر تهیه کنید.

چند نکته:

در انتهای این بخش لازم است به چند نکته توجه کنید: