Tohid Foundation Inc.

خرید در ملبورن

shoppingخوراک، پوشاک و کلیه وسایل زندگی را می توان از فروشگاههای متفاوتی در ملبورن تهیه کرد. این در حالیست که معمولا فروشگاههای بزرگتر و زنجیره ای خدمات بهتری را در این زمینه ارائه می دهند و بنابراین در اولویت نخست این بخش قرار دارند. در این قسمت مایحتاج زندگی در شهر ملبورن به ترتیب زیر تقسیم بندی گشته و فروشگاههای مرتبط در هر دسته معرفی می گردد.

 • مواد غذایی (گوشت، میوه و سبزیجات، خوار و بار، نان و شیرینی جات)
 • پوشاک
 • لوازم منزل (لوازم برقی، اسباب و اثاثیه، ظروف و لوازم آشپزخانه)
 • لوازم بهداشتی، مواد شوینده و مواد ضد عفونی کننده

مواد غذایی

در ابتدا لازم است توضیح مختصری در مورد نوع حلال خوراک در ملبورن داده شود. علامت حلال به عنوان یک استاندارد در روی پاکت بعضی از مواد غذایی درج شده که در آن صورت می توان از حلال بودن آن خوراک مطمئن بود. اما از آنجا که تعداد محصولات از این دست اندک است، بهتر است Ingredient یا مواد بکار رفته در هر محصول را به دقت بررسی کنید. خصوصا به نوع روغن یا ژلاتین استفاده شده توجه کنید که از نوع گیاهی یا حلال باشد. Gum واژه ایست که به ماده روغنی بکاررفته در بعضی محصولات غذایی استفاده می شود. دقت کنید از نوع گیاهی باشد.

در ادامه در خصوص هر کدام از مواد خوراکی اطلاعات مختصر ارائه می شود.

 • میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات را می توان ازMARKET در هر منطقه از شهر تهیه کرد. مارکتها به صورت منظم در شهر ملبورن پراکنده شده اند که معروفترین آنها ویکتوریا مارکت (Victoria Market)می باشد. فهرستی از این مراکز در شهر ملبورن عبارتست از:

Queen Victoria Market
South Melbourne Market
Prahran Market
Preston Market
Dandenong Market
Gleadell Street Market
St Albans Market
Rose Street Artists Market
St Andrews Market
Mernda Market

البته فروشگاههای زنجیره ای همچونCostco, Aldi, Safeway, Coles بخشهایی را برای میوه و سبزیجات اختصاص داده اند که می توانند به عنوان گزینه دوم برای خرید میوه و سبزیجات مطرح باشند.  در ضمن در بعضی Suburb ها خصوصا Brunswick مغازه های میوه فروشی شبیه آنچه در ایران نیز وجود داشت یا سوپر مارکتهایی که بخشهایی را به میوه و سبزیجات اختصاص داده اند، وجود دارد. برای دیدن این سوپر مارکتها می توانید سری به Sydney Road بزنید تا از نزدیک تنوع مواد غذایی آسیایی میدل ایست و حلال را ببینید.

 • گوشت

انواع گوشت به صورت حلال و در قطعات مختلف می توانید از قصابی های حلال مختلف در سطح شهر تهیه نمائید که مشهورترین آنها قصابی مدینه Medina Halal Butcher و استانبولIstanbul Halal Meat می باشد.

ماهی و میگو را نیز می توانید در درجه اول از Market ها بصورت تازه و منجمد و یا از فروشگاههایCostco, Safeway, Coles تهیه نمائید.

البته به صورت پراکنده در Sydney Road هم می توان فروشگاههایی را به این منظور یافت.

 • خواروبار

خواروبار در انواع مختلف در فروشگاههای Aldi, 7eleven, Safeway, Coles یافت می شود. ضمن اینکه انواع Asian Shop در نقاط مختلف شهر به خصوص Sydney Road مایحتاج ضروری شما در این زمینه را ارائه می دهند. در ضمن فروشگاه ایشتار در انتهایSydney Road ، یکی از فروشگاه های ایرانی در شهر ملبورن، به طور ویژه محصولات ایران را عرضه می کند. برای دیدن مکان این فروشگاه در گوگل مپ به این آدرس بروید.

 • نان و شیرینی جات

نان و شیرینی جات را می توان از فروشگاههای Coles ، Woolworths ، Aldi ، 7elevenو Costco تهیه کرد. ضمن اینکه نانوایی های (Bakery) مختلف در سطح شهر به خصوص Sydney Road نیز انواع نان را ارائه می دهند. در این میان لبنانی شباهت زیادی به نانهای موجود در ایران دارد که در دو نوع غنی شده و سفید در فروشگاههای مختلف و در Sydney Road وجود دارد.

 • غذای آماده و رستورانها

قابل توجه آن دسته از عزیزانی که به رستوران و غذای آماده علاقه مند هستند، در شهر ملبورن به  دلیل تعداد قابل توجه مسلمانان، تعداد زیادی رستوران حلال با غذاهای متنوع وجود دارد. فهرستی از رستوران های حلال در این آدرس قابل دسترسی است.

پوشاک

پوشاک را می توان در دو نوع گران و با مارکهای معروف و یا با مارکهای چینی و قیمت ارزان تر تهیه کرد که در هر دو مورد پیشنهاد می گردد در زمان حراج، این اقلام تهیه گردد.

دسته اول در فروشگاههای مختلف در سطح شهر به خصوص مرکز شهر و همچنین در Department Store چون Myer و David Jones وجود دارد. سایر فروشگاهها همچون Target ، Kmart، BigW و Dimmeys هم دسته دوم پوشاک را فراهم می کنند که از نظر قیمت بسیار ارزان تر نسبت به دسته اول می باشند.

لوازم منزل

لوازم منزل می توانید بصورت دست اول و یا دست دوم تهیه کنید:

لوازم دست دوم که بیشتر مورد علاقه دانشجویان می باشد را می توانید از طریق آن لاین، فروشگاههای لوازم دست دوم،  Garage Sale و یا از سایتهای دانشگاههایی که مشغول به تحصیل هستید، تهیه کنید. سایتهایی که برای خرید آن لاین وجود دارند eBay و Gumtree هستند.

و اما فروشگاههایی که برای خرید مستقیم وجود دارند در دسته بندیهای وسایل برقی، کامپیوتر و IT، اسباب و وسایل منزل، ظروف و وسایل آشپزخانه ارائه می گردد:

 • وسایل برقی: Good Guys ، Harvey Norman ، Big W، Kmart و بخش کوچکی در Coles و Safeway وسایل برقی مورد نیاز منزل شما را به فروش می رسانند.
 • وسایل آشپزخانه:Ikea ، BigW، Kmart و بخش کوچکی از Coles و Safeway مجموعه خوبی از انواع وسایل و ظروف آشپزخانه را فراهم کرده اند.
 • اسباب و اثاثیه منزل: تخت خواب، میز مطالعه، تشک، پتو، مبلمان و سایر وسایل مورد نیاز یک منزل در فروشگاههای مختلفی در سطح شهر فراهم شده که از میان آنها Ikea، Harvey Norman ،Fantastic و The Reject Shop نامهای آشنایی در میان دانشجویان می باشد.
 • کامپیوترو IT: برای تهیه کامپیوتر، لپ تاپ و سایر ملزومات الکتریکی خود می توانید به Good Guys ،Harvey Norman ، office Work و Myer مراجعه کنید. البته دقت داشته باشید که ابتدا قیمت و مدل کالای مورد نظر خود را در فروشگاههای مختلف مقایسه کنید و سپس اقدام به خرید نمایید.

لوازم بهداشتی و مواد شوینده

لوازم بهداشتی و مواد شوینده همچون شامپو، مایع ظرفشویی، صابون، دستمال کاغذی، و سایر موارد را می توانید از Kmart ، Safeway ، Coles ، Target ، Costco و Myer و از داروخانه های مختلف در سطح شهر تهیه کنید.

چند نکته:

در انتهای این بخش لازم است به چند نکته توجه کنید:

 • همیشه به کاتالوگها و اطلاعاتی که در صندوق پستی شما می گذارند توجه کنید. شما می توانید از تاریخ و زمان حراجهای فروشگاهها از این طریق مطلع شوید.
 • قیمت اجناس در استرالیا در ماه ژانویه و جولای کاهش می یابد. در این دو ماه بزرگترین حراجها در فروشگاههای مختلف انجام می شود.
 • همیشه پیش از خریداری هر کالایی قیمت آنرا در فروشگاههای مختلف بررسی نمایید.
 • عموما اجناس Home Brand از قیمت بهتری برخوردار بوده و دارای خدمات پس از فروش بهتری خواهند بود.
 • در مورد خرید وسایل برقی دقت کنید که گارانتی آن به چه نحو است. در ضمن در صورت بازگرداندن کالا آیا گارانتی مربوط به آن فروشگاه است یا مربوط به شرکتی مجزاست که در این صورت باید مسافت آن شرکت با منزل خود را بررسی نمایید.
 • برای بسیاری از ملزومات خود را که دقیقا نمی دانید از کجا و یا با چه مارکی می توانید تهیه کنید، سایتهایی چون Ask me اطلاعات خوبی را در این زمینه ارائه می دهند.
 • فروشگاههای 7eleven و Coles Express در طول 24 ساعت روز خدمات خود را ارائه می دهند که می تواند برای مواقع ضروری بسیار مفید باشد.
 • خرید از فروشگاه Costco نیاز به عضویت سالانه دارد که اطلاعات بیشتر را در این زمینه می توانید از سایت مربوط دریافت کنید.

این صفحه را پرینت بگیرید این صفحه را پرینت بگیرید